Odchudzanie zaczyna się w głowie – cz. 1 POCZĄTKI

1024 774 Katarzyna Miciuła

„Pasowałoby trochę zrzucić”. „Może do wakacji jakoś się uda”. „Za dużo wyrzeczeń, chyba jednak nie dam rady”. „A może jednak spróbuję”. „Tyle razy próbowałam i znów muszę od początku”. „Znowu się nie uda”…

To przykładowe myśli, jakie mogą się pojawić na samo hasło „odchudzanie”. Wiem, to zaledwie mała porcja myśli. Zazwyczaj jest ich znacznie więcej i zazwyczaj z przewagą tych wywołujących zwątpienie i chęć rezygnacji z działania. Dlaczego?

Bumerang

Można powiedzieć, że poprzez te myśli prowadzimy rodzaj rozmowy ze sobą. Bywa jednak, że z takiej rozmowy nic konkretnego nie wynika. Albo nic konstruktywnego. Chcemy schudnąć, ale znajdujemy setki argumentów blokujących i wywołujących zwątpienie. Efekt bywa taki, że rezygnujemy z działania, ale zazwyczaj nie rezygnujemy z „chcenia”. A to oznacza, że samopoczucie raczej się nie poprawia, kwestia jest nadal nierozwiązana i jak bumerang wróci za jakiś czas.

Decyzja?

Kwestia będzie wracać do momentu, gdy podejmiesz świadomą decyzję. Jaką decyzję? Już wyjaśniam. Dopóki będzie chęć zmiany, ale taka zmiana nie będzie się pojawiać, pozostaje poczucie niedosytu, braku, dyskomfortu, niekiedy poczucia winy, złości, itd. Co zrobić aby tego uniknąć? Odpowiadając na to pytanie można by napisać kilka długich książek, ale gdybym miała maksymalnie uprościć, powiedziałabym tak: Jeśli chcesz coś zmienić, podejmij działania, które pozwolą, aby ta zmiana mogła zaistnieć. A jeśli nie chcesz lub nie możesz podjąć żadnych działań, to… przemyśl jeszcze raz czego chcesz tak naprawdę, co jest w zgodzie z Tobą?

Być może cel, który przed sobą postawiłaś, jest zbyt duży i nie da się go szybko osiągnąć, dlatego zniechęca. Być może to, czego chcesz, wynika w rzeczywistości z presji społecznej i „podskórnie” czujesz bunt i bronisz się przed narzuconym wizerunkiem. Być może powód jest jeszcze inny. Warto to przemyśleć. Taka „rozmowa ze sobą” ma sens, gdyż jest poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie „Czego chcesz, czego potrzebujesz?

Jeśli będziesz wiedzieć jaki cel jest naprawdę w zgodzie z Tobą, wtedy łatwiej jest podjąć decyzję: „tak, chcę to osiągnąć”. To niejedyna decyzja, jaka jest potrzebna, ale ta jest kluczowa, ponieważ jest bazą. Od niej zaczyna się dalsza przygoda, od niej zaczyna się planowanie „podróży”.


Czy już wiesz dokąd wyruszasz?

AUTHOR

Katarzyna Miciuła

All stories by: Katarzyna Miciuła

Leave a Reply

Your email address will not be published.